איגרת המנכ"ל לימי המלחמה

קהילת העטלף היקרה,

בבוקר יום שבת השביעי לאוקטובר, התעוררנו כולנו למציאות חדשה. מרגע שהדיווחים על הזוועות שהתחוללו ביישובי העוטף החלו לזרום, נחשפנו לרוע בהתגלמותו. נדמה, כי מילות ההספד של משה דיין שנכתבו לפני כמעט 70 שנה, לרועי רוטברג ז”ל, רכז הביטחון בקיבוץ נחל עוז, שנרצח על ידי מסתננים מעזה, על השקט של בוקר שנקטע בגילוי אכזריות בוטה, קיבלו משמעות נוספת בעוטף ובכל רחבי המדינה.

כבר במהלך השבת הנוראית ההיא, התחלנו בעמותת העטלף לפעול ולעשות את כל מה שאפשר למען המשפחות השכולות, פצועי היחידה ומשפחותיהם, היחידה- שייטת 13 וחיזוק החוסן של החברה הישראלית.

בימים אלו מתמקדת פעילות העמותה בתחומים הבאים:

תמיכה במשפחות השכולות– בימים הראשונים ללחימה, איבדנו חמישה מחברנו: עמית וקס שנהרג בהגנה על ביתו בהתקפה הרצחנית על מושב נתיב העשרה, עדי דגן שנהרג בהתקפה הרצחנית על קיבוץ בארי, אופק רוסו שנפל בקרב לחילוץ אזרחים בקיבוץ בארי, אלי גינזבורג שנפל בקרב לחילוץ אזרחים בבארי ויוסי טהר שנפל בעת מילוי תפקידו. הלב כואב וממען להאמין. העמותה מלווה את המשפחות השכולות בתקופה קשה זו ומנסה לעזור בכל מה שצריך, לחזק לתמוך ולהיות איתם.

תמיכה בפצועי היחידה– העמותה מלווה ותומכת בפצועי היחידה שנפצעו במהלך הקרבות ופזורים בכל רחבי הארץ. לכל פצוע, הוצמד חבר קהילה שתומך בפצוע ומשפחתו ודואג שכל סיוע הנדרש להחלמת הפצוע ותמיכה בו ובמשפחתו ייענה בעזרת העמותה.

תמיכה ביחידת שייטת 13– בעקבות אחוזי גיוס גבוהים של כוחות מילואים כבר ביומה הראשון של המלחמה, נוצרו חוסרים/פערים בכמות הציוד הטקטי שנדרש לכלל לוחמי היחידה (סדירים ומילואמניקים). כדי להתמודד ולסייע ליחידה, העמותה מגייסת תרומות כספיות בהקפים נרחבים מאוד עבור רכישת ציוד טקטי בארץ ובחו”ל. רכישת הציוד הטקטי נעשה בתיאום ובשיתוף פעולה מלא עם היחידה. אנחנו עומדים בקשר יומיומי עם הדרג הפיקודי הבכיר ביחידה ומתעדכנים באופן שוטף בנוגע לחוסרים.

תמיכה בחיילי המילואים– בימים הראשונים למלחמה, העמותה יצאה ביוזמה לאיסוף תיקי מילואימניקים ממשפחות המגויסים והובלתם לבסיס.
ביוזמתם ובעזרתם של חברי קהילת העטלף, הקמנו מרכז לוגיסטי המסייע לנו ברכישת ציוד אישי ללוחמים במילואים ובסדיר ובשינועו לבסיס עתלית ולכל מקום בו מוצבים חיילי היחידה. במהלך השבועות האחרונים רכשנו עבור לוחמינו ציוד חיוני הכולל בין השאר מטענים ניידים, ציוד טואלטיקה, מגבות חולצות טרמיות, תחתונים, גרביים ועוד. בנוסף, דאגנו לכך שיהיו ביחידה מכונות כביסה, מקרררים ומקלחות ניידות עם מים חמים לכל מי שנמצא בשטח.

תמיכה במשפחות חיילי המילואים– בעקבות גיוס המילואים הנרחב של חברי הקהילה, הקצתה העמותה משאבים לתמיכה במשפחות חיילי המילואים. בעזרת מתנדב מהקהילה, הקמנו מערך סיוע כלל ארצי שזמין למשפחות המערך ומסייע בכל מה שנדרש. בין אם מדובר בשיחות תמיכה, עזרה בקניות ובבישולים, רכישת תרופות ועוד.
בשיתוף עמותת “בשביל המחר”, הקימה עמותת העטלף תכנית חדשה לתמיכה וחיזוק החוסן האישי של נשות העטלף שבעליהן נקראו למילואים. בשבוע הבא, העמותה מתכננת לקיים אירוע עבור ילדי חיילי המילואים (האירוע יתקיים בהתאם להנחיות פיקוד העורף).
אני מזמין את כל נשות העטלף, להצטרף לקבוצת הווטסאפ שמנהלות עובדות העמותה. הקבוצה היא מרחב, מקום חם ובטוח במיוחד בימים אלה (להצטרפות לקבוצה לחצי כאן).

תמיכה בחברי הקהילה– לצערנו הרב יש מספר חברי קהילה שנקלעו לקשיים אישיים בעקבות המלחמה. העמותה מעניקה סיוע אישי למי שצריך את עזרתנו באופן פרטני ודיסרקטי.

תמיכה בחברי תכנית חבל זוג– בימים של שגרה תכנית “חבל זוג” מלווה לוחמים ולוחמים מכלל שירותי הביטחון המתמודדים עם חוויות קרב משמעותיות כתוצאה משירותם. הצוות הטיפולי והצוות המקצועי, המלווה את התכנית לאורך כל השנה, ממשיך ללוות את המשתתפים גם עתה. בימים אלה, בהם החרדה והטראומה יכולות להתגבר, ישנה חשיבות רבה לשמירת קשר יומיומי עם משתתפי התכנית. שמירת הקשר נעשית בעזרת קיום מפגשים יומיים עם משתתפי התכנית בכל רחבי הארץ בהתאם להנחיות פיקוד העורף, וביצוע ביקורי בית במקרה הצורך.

תמיכה בתושבי הדרום המפונים– ביוזמת ובהובלת חברי הקהילה העמותה שותפה למיזם חברתי לשיכון ותמיכה בתושבי הדרום המפונים למלונות ייעודים עבורם (מלון אלאיה בפולג, מלון סלינה בתל אביב ובמוקדים נוספים). הסיוע לתושבי הדרום בא לידי ביטוי גם ברכישת מזון וטואלטיקה עבור מפונים אלו, ופעילויות שונות עבור מפוני הדרום וילדיהם וסיוע ברכישת מחשבים ניידים למשפחות שפונו ועוד.

למרות הימים הקשים העוברים על כולנו, אני מבקש לסיים את מכתבי זה בנימה אופטימית. ההירתמות של כלל אזרחי ישראל המסייעים בעורף היא נוגעת ללב ומדהימה. הירתמות זאת מורגשת גם בעמותה. בשבועות האחרונים קיבלתי מאות טלפונים של חברי קהילה ונשותיהם שביקשו להתנדב בעמותה, לעזור בגיוס תרומות, רכש, שינוע, תמיכה מקצועית, הסברה וכו’. אני גאה להיות חלק מהקהילה הזו!

תודה מיוחדת לכל המתנדבים שמסייעים לנו וזמינים לנו בכל שעה. תודה לכל חברי הקהילה שהתייצבו למען הגנה על המולדת. ותודה לכן- נשות העטלף הדואגות למשפחות בעורף ונותנות ללוחמינו לעשות את מה שהם יודעים לעשות הכי טוב.

תודה ענקית לצוות העטלף המופלא העובד מסביב לשעון בנחישות ובהתמדה ועומד מאחורי כל העשייה הנהדרת הזו. חשוב לי להודות לכל אחד מצוות העטלף: טלי, עמית, קורל, ענת ועמי שמאז תחילת המלחמה, בין אזעקה לאזעקה ובין הזומים של הילדים עובדים במלוא המרץ. וכמוכן תודה למרדכי, שגויס כבר ביום הראשון למלחמה.

אני רוצה להזכיר לכולכם/ן- עמותת העטלף היא בשבילכם/ן. אנא, אל תהססו לפנות אלינו בכל מה שצריך.

אל תשכחו- אנחנו עוד נזכה לימים טובים בקרוב וביחד!

בתודה ובהערכה.
שלכם,

טל ברמן, מנכ”ל עמותת העטלף

תחומי האחריות של צוות העמותה בזמן המלחמה

מתנדבי העטלף

המתנדבים שלנו, שבימים כתיקונם עוסקים בשיפוץ בתים וגינות של ניצולי שואה ונוער בסיכון, נרתמו באהבה בימים אלו לכל משימה לה נדרשו, החל מתיקון דלת ממד לאשת לוחם במילואים ועד להובלת ציוד שנתרם או נרכש לבסיס בעתלית. 

אנו מודים להם על העשייה בצנעה ורוח ההתנדבות, ומזמינים אתכם, חברי הקהילה, להצטרף לקבוצות המתנדבים בהתאם למקום מגוריכם. יחד ננצח.

דילוג לתוכן